ZdravéFit Recepty
Sleduj mě
Domácí cizrnová mouka

Domácí cizrnová mouka

Cizrna a zdraví

Cizrna je jedna z nejchutnějších luštěnin s jemnou oříškovou chutí. Cizrna je plná bílkovin, vlákniny a je také skvělým zdrojem vitamínů B, železa, draslíku a hořčíku. Cizrna je velmi vhodnou potravinou nejen pro zdravé lidi a sportovce, ale její konzumace je vhodná rovněž při těchto onemocněních: zvýšená hladina cholesterolu, ateroskleróza, cukrovka, zácpa, poruchy imunity, rakovina.

Cizrna neobsahuje lepek, tedy je vhodná pro celiaky. Měla by být součástí každého programu na hubnutí. Zvlášť vhodná je pro děti a těhotné ženy a na rozdíl od jiných luštěnin téměř vůbec nenafukuje. Pozitivem je také její nutriční hodnota a koncentrace aminokyselin - tyto látky mají protirakovinné účinky. Pozitivně ovlivňují tuky v těle, snižují hladinu cholesterolu v krvi a blahodárně ovlivňují pokožku. Díky obsahu minerálů také pomáhají při odstraňování psychické únavy, snižování krevního tlaku a pozitivně působí na činnost srdce.

Přidáním cizrnové mouky do vaření nebo pečení zvýšíte biologickou hodnotu jídla. Cizrnovou mouku můžeme v receptech nahradit část jiné mouky, ale na mé stránce najdete množství receptů s použitím jen cizrnové mouky.

Tento recept je z knihy Fit recepty 1.díl - obsahuje až 165 zdravých receptů na každý den (koupíte zde).

Snídaňové kaše a fit proteiny

Ingredience

Kniha Rychle a fit

Postup

  1. Na výrobu domácí cizrnové mouky budete potřebovat kvalitní mixér, sekáček potravin nebo mlýnek (může být i na kávu).
  2. Suchou cizrnu v malých množstvích pomeleme co nejvíce na mouku, jak jen je to možné ve zvoleném mixéru. Pomletou cizrnu přesejeme přes sítko alespoň dvakrát, ať se se zbavíme větších částí. Čím hladší mouku se vám podaří vyrobit, tím jemnější těsto, a tedy i upečený produkt.
  3. Prosátou mouku skladujeme ve vzduchotěsné nádobě v lednici.
  4. Z jednoho hrnku suché cizrny vám vznikne o trochu méně než jeden hrnek cizrnové mouky.
  5. Pozn.: Pokud se vám náhodou nepodaří namlít cizrnu na jemnou mouku, nezoufejte, koupit ji můžete v internetových obchodech nebo obchodech s bio/zdravými potravinami :)

Zůstaňme v kontaktu

Jednou týdně dostaneš výběr fit receptů na svůj email.

Lucia Wagner
Čas přípravy10 minut
Vydatnost1 porce
Nutriční hodnoty / 1 porce
KCal387 KCal
Sacharidy57 g
Vláknina10 g
Bílkoviny23 g
Tuky7 g
Lucia Wagner

Já jsem Lulu a s láskou pro vás tvořím tyto zdravé a chutné fit recepty. Mým cílem je ukázat vám, že jíst zdravě a fit se dá opravdu jednoduše, chutně a hravě. Tak pojď nějakou dobrotu zkusit také!

Lucia Wagner

Diskuse k receptu